58 proc. Polaków odczuwa stres z powodu powrotu ich dzieci do szkoły

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
58 proc. Polaków odczuwa stres z powodu powrotu ich dzieci do szkoły
Posted by

58 proc. Polaków odczuwa stres z powodu powrotu ich dzieci do szkoły

Powrót dzieci do szkoły stresuje ponad połowę rodziców

 

Ponad połowa, bo aż 58 proc. rodziców odczuwa stres z powodu powrotu ich dzieci do szkoły – wynika z badania Barometr Providenta. Dla 17 proc. jest to mocno stresujące wydarzenie, a dla 41 proc. jest to tak samo radosne, jak i stresujące. 36 proc. widzi nowy rok szkolny wyłącznie w pozytywnych barwach. Na poziom stresu wpływa m.in. wiek i wykształcenie rodziców.

Czas wakacyjnego odpoczynku nieuchronnie zbliża się ku końcowi. Dzieci wracają do szkoły, a rodzicom… wraca stres. Im są młodsi, tym jest on większy. Pozytywnie początek września odbierają zwłaszcza bardziej dojrzali rodzice z przedziału wiekowego 40-59 lat. Dla prawie 45 proc. z nich jest to wydarzenie radosne. Dla porównania w przedziale 25-39 lat tak samo uważa zaledwie 29 proc. rodziców.

Stresujące koszty edukacji

Powodem niepokoju rodziców, którzy stresują się początkiem roku szkolnego są przede wszystkim koszty związane z edukacją. Zadeklarowało tak aż 75 proc. z nich. Na drugim miejscu wymieniano niepokój o bezpieczeństwo dziecka (70 proc.). Koszty związane z edukacją najbardziej stresują osoby z wykształceniem zawodowym (85 proc.) i średnim (82 proc.). W przypadku rodziców z wykształceniem wyższym dyskomfort zadeklarował co drugi z tej grupy.

47 proc. rodziców stresuje konieczność godzenia własnej pracy zawodowej z edukacją dzieci, a niemal co drugi (49 proc.) obawia się o wyniki w nauce. 36 proc. martwi się natomiast czy dziecko zostanie zaakceptowane przez kolegów i koleżanki.

Barometr pokazał, że kobiety bardziej martwią się o bezpieczeństwo dzieci niż mężczyźni. Ten aspekt nowego roku szkolnego stresuje 77 proc. mam i 61 proc. ojców. Generalnie, w przypadku niższych dochodów i niższego poziomu wykształcenia głównym powodem szkolnego stresu rodziców jest obciążenie kosztami. Osoby lepiej zarabiające i posiadające wykształcenie średnie i wyższe rzadziej się stresują, a jeśli już to bardziej niż o koszty obawiają się o bezpieczeństwo dzieci – komentuje wyniki Przemysław Kasza z działu analiz Provident Polska.

Jasne strony powrotu do szkoły

Jak pokazało badanie początek września ma też pozytywne strony. 82 proc. rodziców z grupy zadowolonych z nowego roku szkolnego, cieszy powrót dziecka do kolegów i koleżanek oraz możliwość zawarcia nowych znajomości. Jeszcze więcej, bo 84 proc. ma nadzieję na dobre wyniki osiągane w szkole przez potomstwo, a 85 proc. liczy, że dziecko będzie miało dobrze zorganizowany dzień.

O Barometrze Providenta

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 17-19.07.2015 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

2 0 719 31 sierpnia, 2015 Edukacja, News Sierpień 31, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.