Czy popularne treningi relaksacyjne są efektywne

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Czy popularne treningi relaksacyjne są efektywne
Posted by

Czy popularne treningi relaksacyjne są efektywne

Naukowcy zbadają jakość snu sportowców

Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w nocy.

„Podstawowym celem badań jest sprawdzenie, czy popularne treningi relaksacyjne są efektywne – w przypadku naszych badań w odniesieniu do snu. Chcemy zobaczyć, w jaki sposób treningi, a ściślej mówiąc – autogenny trening Schultza, bo taki zamierzamy stosować w badaniach, poprawi jakość snu” – powiedziała w poniedziałek PAP kierowniczka projektu dr Kamila Litwic-Kaminska.

Najważniejszym założeniem treningu, jaki stosować będą bydgoscy badacze, jest sugestia płynąca z nagrania. Jak wyjaśniła dr Litwic-Kaminska, w nagraniu takim osoba poddana treningowi słyszy instrukcje i ma wyobrażać sobie, że „poszczególne partie jej ciała stają się ciężkie i ciepłe, a następnie odczuwają to jako stan relaksu, rozluźnienia poszczególnych partii mięśniowych, co w konsekwencji może przełożyć się na lepszy sen”.

Mówiąc o zasadności badań, kierowniczka projektu podkreśliła, że sen jest bardzo ważnym elementem pozwalającym zachować sportowcom dobry stan psychofizyczny, dlatego ma on znaczące przełożenie na uzyskiwane przez nich efekty sportowe. Zwróciła również uwagę na towarzyszący sportowcom wysiłek fizyczny, uczestnictwo w zawodach i związany z tym stres. „Fakt ten może wpływać na zaburzenia jakości snu i proporcji ilości snu. Ważne jest więc sprawdzenie, jak trening relaksacyjny może wpłynąć na sen sportowców” – zaznaczyła kierowniczka projektu.

Projektowi poddani zostaną sportowcy, którzy studiują na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Szczegółowy harmonogram badań obejmujący m.in. czas trwania projektu oraz liczbę jego uczestników ustalony zostanie w połowie stycznia między uczelnią a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które na realizację badań przyznało 100 tys. zł.

„Badania podzielone zostaną na dwa etapy – w pierwszym z nich uczestniczyć będzie większa grupa osób, którą poddamy badaniom jakości snu i wybranych zmiennych psychologicznych. Na tej podstawie zobaczymy, jakie zmienne psychologiczne wiążą się z jakością snu” – powiedziała dr Litwic-Kaminska.

Do drugiego, eksperymentalnego etapu zakwalifikowana zostanie mniejsza grupa badanych. Będzie to główna część projektu ukierunkowana na badanie dobowej aktywności uczestników. Uzyskane wyniki poddane zostaną analizie statystycznej.

„Planowane badania pozwolą na uzupełnienie wiedzy w obszarze psychologii ogólnie, a w szczególności we wciąż rozwijającej się dziedzinie psychologii sportu. Wnioski z niniejszego badania mają pokazać przede wszystkim, że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w nocy. Zakłócenia te mogą wiązać się z obniżeniem efektywności zawodnika podczas treningów, a w konsekwencji również późniejszych startów” – poinformowała dr Litwic-Kaminska. (PAP)

 

Źródło: PAP Nauka w Poslce / naukawpolsce.pap.pl
fot: własność redakcji

4 0 389 29 grudnia, 2016 News, Sport, Zdrowie Grudzień 29, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.