Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Dyskusja o Gombrowiczu w Politikens Boghal
Posted by

Dyskusja o Gombrowiczu w Politikens Boghal

Wieczór literacki poświęcony Witoldowi Gombrowiczowi

Z okazji premiery duńskiego wydania „DziennikówWitolda Gombrowicza w księgarni „Politiken” odbył się wieczór poświęcony pisarzowi.

W czwartek 9 lutego br. w księgarni Politikens Boghal odbyła się dyskusja poświęcona pisarzowi i dramaturgowi Witoldowi Gombrowiczowi. Okazją było wydanie duńskiego przekładu „Dzienników 1953-1958” nakładem wydawnictwa Sisyfos. W roli moderatora wystąpił dziennikarz „Politiken” Christoffer Emil Bruun.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała fragmentów „Dzienników” odczytanych przez tłumacza Rune Brandta Larsena, który opowiadał również o pracy nad przekładem. Największym wyzwaniem w tej pracy okazała się kreatywność Gombrowicza w dziedzinie języka, wymagająca od tłumacza równie dużej kreatywności.

Profesor Krzysztof Stala, kierownik Studiów Polskich na Uniwersytecie Kopenhaskim, opowiadał o pisarzu i jego znaczeniu dla życia intelektualnego w Polsce. Określił nawet „Dzienniki” mianem „bomby”, którą osobiście przemycał do Polski w czasach PRL. Jego zdaniem „Gombrowicz uwolnił człowieka od wszelkich ideologii, ale też nie promował indywidualizm i wspierał ideę „kościoła międzyludzkiego”.

Witold Gombrowicz to jeden z najbardziej niezwykłych pisarzy w historii literatury, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę jego filozofię, metodę konstruowania tekstu i potęgę języka. Nieustannie walczył z polską tradycja i historią, jednak dla jego twórzości to był tylko punkt wyjścia. Pozostała ona mocno zakorzeniona w tej samej tradycji, z którą tak walczył, a jednocześnie niosła uniwersalne przesłanie.

W swojej recenzji opublikowanej w The New Yorker Ruth Franklin tak opisuje „Dzienniki”: Gombrowicz chciał w „Dziennikach” ożywić polską kulturę, niemal zabitą wszystkimi ciosami, które na nią spadły w pierwszej połowie XX wieku. Jednocześnie był tak samo zainteresowany ocaleniem samego siebie. W „Dziennikach” pisze sam o sobie „jestem okropnie polski i okropnie przeciw Polsce zbuntowany”. Bunt Gombrowicza był skierowany przede wszystkim przeciwko temu co nazywał „formą”, walka Gombrowicza o ocalenie polskiej kultury przed jej własnymi wielbicielami jest jednym z głównych wątków dzienników. Ekshibicjonizm pisarza początkowo manifestuje się łagodnie, w wywołującym zażenowanie opisach jego codziennej rutyny. jednak dalej autor przenosi nas w bardziej mroczne zakątki swojej osobowości. Gdy tylko Gombrowicz pogodził się ze swoim z życiem w zapomnieniu, dopadła go jego własna reputacja”.

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenahadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: promocja „Dzienników” W. Gombrowicza – Ambasada RP (kopenhaga.msz.gov.pl)

1 0 552 15 lutego, 2017 Dania - news, Kultura i sztuka, News Luty 15, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.