Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w Danii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w Danii
Posted by

Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w Danii

Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w Cinemateket

Duński Instytut Filmowy zaprezentuje do końca roku wszystkie filmy Krzysztofa Kieślowskiego. Wielka retrospektywa polskiego reżysera będzie prezentowana w trzech częściach.

W roku 2016 przypada zarówno 75. rocznica urodzin, jak i 20. rocznica śmierci wybitnego polskiego reżysera. Z tej okazji Duński Instytut Filmowy we współpracy z Ambasadą RP oraz Instytutem Adama Mickiewicza zaprezentuje duńskiej publiczności pełną retrospektywę jego twórczości. Obejmować ona będzie wszystkie filmy fabularne i dokumentalne reżysera, jak również cykl telewizyjny „Dekalog”.

Pierwsze pokazy, które rozpoczną się 4 czerwca br., dotyczyć będą najwcześniejszej twórczości artysty, tj. filmów dokumentalnych i fabularnych nakręconych do roku 1988. Będą to m.in. „Amator”, „Przypadek”, „Krótki film o zabijaniu”, „Bez końca”, a wśród filmów dokumentalnych m.in. „Pierwsza miłość” i „Z miasta Łodzi” oraz polsko – duńska koprodukcja „Krzysztof Kieślowski – I’m so-so”, wyjątkowy zapis rozmowy z reżyserem przeprowadzonej przez jego asystenta Krzysztofa Wierzbickiego w roku 1995. Filmy będzie można obejrzeć do 13 sierpnia.

W dniu otwarcia retrospektywy pokazanych zostanie pięć najwcześniejszych, krótkich filmów dokumentalnych reżysera oraz film „Amator”. Pan Michał Oleszczyk, filmoznawca, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, opowie przy tej okazji o twórczości Kieślowskiego.

Pozostałe dwie części przeglądu twórczości tego wybitnego polskiego reżysera planowane są jesienią br.

Krzysztof Kieślowski był jednym z czołowych twórców „kina moralnego niepokoju”, nurtu w polskiej kinematografii pokazującego społeczne realia życia w komunistycznej Polsce. Był również jednym z najczęściej nagradzanych polskich reżyserów, laureatem m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji oraz Europejskiej Nagrody Filmowej.

Więcej informacji, w tym możliwość zakupu biletów na stronie Cinemateket:

http://www.dfi.dk/Filmhuset/Nyheder-fra-Cinemateket/2016/Maj-2016/Cinemateket-juni-august-2016.aspx

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

4 0 362 31 maja, 2016 Dania - kalendarium, Kultura i sztuka, News Maj 31, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.