Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Jacek Juniszewski w Norwegii
Posted by

Jacek Juniszewski w Norwegii

Jacek Juniszewski w Norwegii – szkolny projekt z cyklu „Ocalić od zapomnienia”

22 października gościliśmy w naszej szkole pana Jacka Juniszewskiego.

Podczas swojego wieloletniego pobytu w Norwegii (początkowo przymusowego), nigdy nie zapomniał o swoim pochodzeniu i pielęgnował swoją polszczyznę. Pracował i wychowywał swoje dzieci w Norwegii, jednak miłość do ojczyzny i języka polskiego pozostaje u niego bardzo głęboko. Owocem jest książka o generale i inżynierze Aleksandrze Waligórskim.

Szkolny projekt z cyklu „Ocalić od zapomnienia” ma na celu zapoznawanie polskich dzieci przebywających poza granicami swojego kraju z najnowszą, żywą historią Polski. W tym celu gościliśmy pana Jacka Juniszewskiego, który jest przedstawicielem emigracji solidarnościowej i przedstawicielem nieistniejącego już Polsko-Norweskiego Towarzystwa Kulturalnego *Kultura*. Jest on autorem książki o Gen. Waligórskim, książce ukazującej wkład  polskiego inżyniera w budowę norweskich dróg i miast.

Jego opowieść sięgała również początków polskiej emigracji. Wymieniał, podczas swojego wykładu, wielu wspaniałych Polaków – którzy po wyemigrowaniu do Norwegii wpisali się w karty jej historii. Cudownie przeplatał dzieje budowy państwa norweskiego z udziałem polskich emigrantów. Wkład polskich inżynierów w odbudowę Sarsborga, czy Moss. Zaskoczeniem dla niejednych było osadzenie historyczne pierwszych polskich emigrantów, które sięga  powstania styczniowego 1863 roku. Interesujące szczegóły, bardzo pouczające i zachęcały do bliższego poznania terenu, na którym jest nam dane obecnie przebywać. Miło było również usłyszeć o tak znaczącym wkładzie Polonii w budowę Norwegii.

Podczas odczytu można było zakupić książkę autorstwa pan Jacka. Szkolna biblioteka wzbogaciła się o tą pozycję, wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy, jest możliwość wypożyczenia.

Dziękujemy za zainteresowanie i przede wszystkim Panu Jackowi za ciekawy i inspirujący wykład.

Zarząd Szkoły Polskiej we Fredrikstad

 

Źródło: Polska Szkoła we Fredrikstad (szkolapolska.com.pl)
Fot: szkolapolska.com.pl

2 0 327 31 października, 2016 Kultura i sztuka, News, Norwegia - news Październik 31, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.