Norweski samochód Troll (VIDEO)

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Posted by

Norweski samochód Troll (VIDEO)

Troll to mało znany norweski samochód, wyprodukowany w latach 1956- 1958 w liczbie zaledwie sześciu  sztuk. Był jedną z nielicznych prób stworzenia auta w Norwegii.

Norweski samochód – początki

Nadwozie tego 2+2 miejscowego auta sportowego było wykonane z włókna szklanego, jako odzew na amerykańską Corvette i chęć stworzenia pierwszego masowo produkowanego w Europie auta z nadwoziem z kompozytów szklanych. W latach 50 ubiegłego wieku konstrukcje kompozytowe były dość innowacyjnym materiałem i odznaczały się o wiele niższą masą od nadwozi stalowych.

Dzięki temu masa auta była niższa o 130. Kolejnym atutem była odporność na korozję i niższe koszty produkcji. Podwozie wydłużone o 15 cm, podobnie jak silnik, pochodziło z niemieckiego Gutbroda. Wtrysk paliwa był produkowany przez Boscha.

Całkiem zgrabny Troll został pozytywnie przyjęty przez prasę. Porównywano go do Saaba, Porsche i Citroena.

Ambitne plany projektanta Trolla zderzyły się z ówczesną brutalną rzeczywistością, która wiązała skrzydła producentom rodzimych aut. Roczna sprzedaż w Norwegii mogła wynieść zaledwie 15 sztuk. Rosja kupowała wówczas od Norwegii produkty rybne w zamian za auta, a wprowadzenie do produkcji seryjnej krajowego auta zrujnowałoby ten układ.

W ramach protestu przed tak radykalnymi biurokratycznymi obostrzeniami, Per Kohl-Larsen udał się w podróż autem do Oslo i zaparkował przed gmachem  Stortinget.

Ponieważ przygotowania do produkcji były ukończone, a praktycznie zakazano sprzedaży Trolla w Norwegii Kahl-Larsen postanowił eksportować auta. Początkowo do Niemiec i Danii. Również Finlandia była zainteresowana importem auta, a Belgia chciała wykupić licencję na produkcję auta.

W tym czasie planowano produkcję ponad 2000 aut rocznie, jednak później okazało się, że możliwym jest wyprodukowanie tylko jednego auta dziennie. Cena Trolla wynosiła około 13000 koron.

Kiedy rząd norweski dał jasno do zrozumienia, że nie będzie wspierał produkcji Trolla, zakończono negocjacje ze wszystkimi potencjalnymi inwestorami. Na początku 1958 roku firma ogłosiła upadłość. Do tego momentu wyprodukowano łącznie 6 samochodów, z czego cztery trafiły do klientów a 2 pozostały w fazie prototypów.

Dane techniczne:

Długość
3,85 m
Szerokość
1,51 m
Wysokość
1,29 m
Masa własna
700 kg
Rozstaw osi
2150 mm
Rozstaw kół
1200 mm
Materiał
Włókno szklane

Silnik
Gutbrod, dwusuwowy, chłodzony cieczą
Pojemność skokowa silnika
700 ccm
Moc (KM)
30
Zasilanie
Bezpośredni wtrysk benzyny Bosch
Spalanie
0,5 litra/milę
Prędkość maksymalna
około 130 km/h
Skrzynia biegów
3 biegowa Hurth

Fot: własność redakcji

Polecamy artykuł:

Scandinavian Express w Sztokholmie

1 0 2868 12 lutego, 2014 News, News - podział na kraje, Norwegia - news 12 lutego, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.