Papież Franciszek dziękuje Polsce

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Papież Franciszek dziękuje Polsce
Posted by

Papież Franciszek dziękuje Polsce

 

Papież Franciszek dziękuje Polsce za gościnność

Ojciec Święty Franciszek w niedzielę 31 lipca zakończył swoją pierwszą, pięciodniową pielgrzymkę do Polski. Obecność papieża w Polsce związana była głównie ze Światowymi Dniami Młodzieży, jednak Ojciec Święty odbył także szereg spotkań z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych oraz odwiedził m.in. Jasną Górę i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Papież Franciszek przybył do Polski 27 lipca. Po krótkim powitaniu na lotnisku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Pierwszą Damę, kard. Stanisława Dziwisza oraz przedstawicieli władz państwowych i kościelnych, Ojciec Święty udał się na Wawel. Tam odbyła się uroczysta ceremonia powitania.

– Jest to dla mnie niezwykły zaszczyt i radość, że mogę przywitać ojca świętego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, w imieniu wszystkich moich rodaków, w imieniu gości, naszej młodzieży, która przybyła tutaj na spotkanie z ojcem świętym, że mogę przywitać na polskiej ziemi, w Krakowie, że mogę przywitać na tej wspaniałej, niebywałej uczcie duchowej, w święcie wielkiej radości, jaką są Światowe Dni Młodzieży – podkreśli prezydent Andrzej Duda.

Papież Franciszek w swoim przemówieniu na Wawelu wyraził radość, że jego pierwsza wizyta w Europie Środkowo-Wschodniej, odbywa się w Polsce, „której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży”.

Po uroczystym powitaniu, papież Franciszek odbył prywatne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką. W tym samym czasie, Premier Beata Szydło oraz Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski spotkali się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. Jak powiedziała szefowa rządu rozmowa dotyczyła „wyzwań dla współczesnego świata” i potrzeby wartości w świecie.

Msza w rocznicę chrztu Polski na Jasnej Górze

W czwartek, 28 lipca, papież Franciszek wyruszył do Częstochowy, gdzie w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze wygłosił homilię na mszy św. będącej dziękczynieniem za chrzest Polski, w przypadającą w tym roku 1050. rocznicę tego wydarzenia.

Ojciec święty w czasie homilii nawiązał do polskiej historii. Podkreślił, że został ona uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi. – Była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować. Przede wszystkim mogliście namacalnie dotknąć konkretnej i przezornej czułości Matki wszystkich, której przybyłem tutaj oddać cześć jako pielgrzym, a którą pozdrowiliśmy w psalmie jako „chlubę naszego narodu” – mówił zwracając się do wiernych. Po tych słowach papieża rozległy się długie brawa.

Uroczystą liturgię poprzedziła powstała w średniowieczu, najstarsza utrwalona polska pieśń religijna „Bogurodzica”, związana z początkami chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Pełniła ona wówczas – we współczesnym rozumieniu – rolę pierwszego hymnu państwowego.

W mszy odprawianej z ołtarza polowego na klasztornych wałach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Po powrocie do Krakowa, papież przyjechał na krakowskie błonia, gdzie odbyła się ceremonia powitania Jego Świątobliwości z młodzieżą.

Wizyta w KL Auschwitz-Birkenau

W piątek rano Papież Franciszek odwiedził były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Ojciec Święty przeszedł przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”, podobnie jak robili to podczas wizyt w tym miejscu jego poprzednicy: Benedykt XVI i Jan Paweł II. Franciszek zapalił świecę i modlił się przed Ścianą Straceń.

Podczas wizyty na terenie obozu Auschwitz I, Papież Franciszek modlił się także w celi śmierci głodowej o. Maksymiliana Kolbe, który 75. lat temu ofiarował swoje życie w zamian za życie współwięźnia. Na dziedzińcu bloku 11., papież witał się i rozmawiał z kilkunastoma byłymi więźniami obozu. W czasie wizyty, papieżowi towarzyszyła premier Beata Szydło.

W uroczystości, która przebiegała w milczeniu, uczestniczyło ok. tysiąca osób, wśród nich m.in. byli więźniowie obozu, a także Sprawiedliwi wśród Narodów Świata oraz ich bliscy.

Po powrocie do Krakowa, Franciszek odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu, gdzie spotkał się z chorymi dziećmi.

W piątek wieczorem, Ojciec Święty przewodniczył drodze krzyżowej na krakowskich błoniach.

Liturgia pojednania w krakowskich Łagiewnikach

W sobotę, Franciszek udał się do krakowskich Łagiewnik, gdzie uczestniczył w liturgii pojednania z udziałem młodzieży. Po liturgii, Ojciec Święty wziął udział we mszy św. w sanktuarium św. Jana Pawła II poświęconej kapłanom, zakonnicom, zakonnikom, osobom konsekrowanym i seminarzystom z Polski.

W ostatni wieczór w Polsce, papież wyruszył do podkrakowskich Brzegów, by czuwać z młodzieżą na Campusie Misericordiae. Na początku nabożeństwa papież w towarzystwie reprezentantów wszystkich kontynentów przeszedł do „strefy 0”, w pobliżu której, blisko ołtarza, stanęła Brama Miłosierdzia. Przejście przez nią nawiązywało do trwającego Jubileuszu Miłosierdzia.

Nawrócenie, uzależnienia, cierpienie młodych ludzi związane z wojną, kwestie przebaczenia i osamotnienie w zaawansowanym technicznie świecie były głównymi tematami czuwania młodych z papieżem Franciszkiem.

Msza posłania za zakończenie ŚDM

Msza posłania na Campusie Misericordiae w Brzegach – była kulminacyjnym punktem piątego i ostatniego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce. W mszy uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szefowa kancelarii premier Beata Kempa i szef MSZ Witold Waszczykowski oraz ministrowie Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Papież Franciszek podziękował wszystkim, którzy w Światowych Dniach Młodzieży uczestniczyli i pracowali przy nich. – Wielkie dziękuję kieruję do was, drodzy młodzi. Napełniliście Kraków entuzjazmem waszej wiary, który udziela się innym – powiedział.

Papież podziękował metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi oraz kierującemu Papieską Radą ds. Świeckich kard. Stanisławowi Ryłce za skierowane do niego słowa oraz za pracę przy Światowych Dniach Młodzieży, a także wszystkim, którzy przygotowali to wydarzenie lub przyczynili się do jego pomyślnego przebiegu.

Na zakończenie modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie.

Według różnych szacunków w niedzielę na Campusie Misericordiae w Brzegach zebrało się od 1,5 do 2 mln osób.

Po godz. 12 papież Franciszek opuścił Campus Misericordiae w Brzegach i udał się do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie zaplanowano obiad z orszakiem papieskim. Po obiedzie w krakowskiej kurii i spotkaniu z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem, podczas którego papież podziękował wszystkim funkcjonariuszom dbającym o bezpieczeństwo podczas ŚDM, Franciszek pojawił się na krótko w oknie papieskim. Udzielił wszystkim błogosławieństwa i prosił, by nie zapominać o modlitwie za niego.

– Bardzo dziękuję również za to gorące przyjęcie, z którym spotkałem się w ciągu ostatnich dni – powiedział.

Po pożegnaniu z personelem w krakowskiej kurii Franciszek wyruszył na spotkanie z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym ŚDM i dobroczyńcami w krakowskiej Tauron Arenie. Pamięć i odwaga – to, jak mówił podczas tego spotkania papież, dwa warunki, by mogli stać się „nadzieją przyszłości”. Radził młodym ludziom, by byli dzielni i jak najwięcej rozmawiali z osobami starszymi czerpiąc mądrość od nich.

Z Tauron Areny Franciszek wyruszył po godz. 18. na lotnisko w Balicach, gdzie przed wylotem do Rzymu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Na lotnisku podczas pożegnania, poza prezydentem i jego małżonką, obecna była również premier Beata Szydło, członkowie jej rządu i kard. Stanisław Dziwisz. Pożegnaniu towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

„W chwili, gdy wyruszam z Polski w drogę powrotną do Rzymu pragnę wyrazić moją głęboką wdzięczność Jego Ekscelencji i całemu narodowi polskiemu za hojne przyjęcie i gościnność” – napisał papież w depeszy adresowanej do prezydenta, wysłanej w momencie wylotu z Polski.

 

 

Źródło: PAP/MSZ, Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: oslo.msz.gov.pl

2 0 810 02 sierpnia, 2016 Kultura i sztuka, News, Polska - news Sierpień 2, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.