Skandynawska kultura - dzieje

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Skandynawska kultura – dzieje
Posted by

Skandynawska kultura – dzieje

Dzieje kultury skandynawskiej – promocja książki

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na promocję książki prof. Zenona CiesielskiegoDzieje kultury skandynawskiej„.

Spotkanie odbędzie się 9 marca 2017 r. o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku, a poprowadzi je Magdalena Pramfelt – Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku, Prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej

Prof. Zenon Ciesielski (ur. 1931), emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, historyk literatury i kultury skandynawskiej, teatrolog, założyciel Katedry Skandynawistyki na UG i jej wieloletni kierownik. Jest autorem m.in. książek poświęconych związkom polsko-skandynawskim i literaturze skandynawskiej: „Historii literatury szwedzkiej” [1990] i „Słownika pisarzy skandynawskich” [red. i współaut., 1991]). Kawaler Krzyża Rycerskiego Orderu Gwiazdy Polarnej nadanego przez Króla Szwecji Karola XVI Gustawa (1985) oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego przez Prezydenta Lecha Wałęsę (1995). Doktor honoris causa szwedzkiego Uniwersytetu w Umeå (1988).

Dzieje kultury skandynawskiej” to obszerna monografia dotycząca historii kultury skandynawskiej od czasów prehistorycznych po współczesność. Napisana żywym językiem książka wciąga czytelnika w świat skandynawskiej literatury, teatru, muzyki, sztuki i architektury, przystępnie objaśniając zawiłe niekiedy zjawiska społeczno-cywilizacyjne. Pasjonująca i bogata panorama kultury makroregionu Północy zainteresuje studentów, badaczy i historyków, a także wszystkich miłośników dziejów kultury. Pojęcie kultury zostało potraktowane w tym opracowaniu według koncepcji antropologicznej i obejmuje takie dziedziny, jak kultura artystyczna, umysłowa, społeczno-polityczna, mitologiczno-religijna i techniczno-cywilizacyjna. Pojęcie Skandynawii obejmuje współczesne państwa, jak Szwecja, Norwegia, Dania, Islandia i Finlandia, a także peryferia tego makroregionu, m.in. Grenlandię, Wyspy Owcze i Laponię. Tom I opisuje czasy prehistoryczne, działalność wikingów, wpływ chrześcijaństwa rzymskiego i protestanckiego na rozwój kultury Północy, znaczenie okresu XVI-wiecznej mocarstwowości aż po wpływ idei oświeceniowych w Skandynawii. W tomie II ukazano bogaty okres romantyzmu skandynawskiego, kształtowanie się nowożytnej kultury na Północy w wieku XIX aż po wielostronny rozwój kultury w XX wieku.

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 0 386 08 marca, 2017 Kultura i sztuka, Nauka i badania, News, Polska - kalendarium Marzec 8, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.