Śmierć za granicą

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Śmierć za granicą
Posted by

Śmierć za granicą

Śmierć za granicą, pogrzeb w Polsce

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest trudnym przeżyciem, jednak uczucie to jest potęgowane, gdy miała miejsce poza granicami naszego kraju i wiąże się z dodatkowymi formalnościami. W takim przypadku trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Każdy zgon musi być zarejestrowany w Urzędzie Stanu Cywilnego zarówno w Polsce, jak i kraju, w którym nastąpił. Wymóg ten należy spełnić, aby móc przeprowadzić pogrzeb, który odbywa się za zgodą odpowiedniego starosty lub prezydenta miasta ze względu na miejsce, w którym jest planowany. Decyzję uzyskuje się na podstawie wniosku rodziny zmarłego i musi być wydana w ciągu 3 dni. Dopiero na podstawie tego dokumentu można otrzymać zezwolenie polskiego konsula pozwalające na sprowadzenie ciała zmarłego. Trzeba zaznaczyć, że decyzja starosty/prezydenta o zezwoleniu na sprowadzenie zwłok zwolniona jest z opłaty skarbowej.

Dokumenty

Wniosek składany do starosty, jak i konsula powinien zawierać następujące dane:

Nazwisko, imię lub imiona, nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania osoby zmarłej,

Datę i miejsce zgonu,

Miejsce, z którego zmarły zostanie przewieziony i miejsce pochówku w Polsce,

Środek transportu, jakim zostanie przewieziony do kraju,

Nazwisko, imię lub imiona, adres zamieszkania wnioskodawcy oraz numer i seria dokumentu tożsamości

Ponadto należy również dostarczyć przetłumaczony akt zgonu lub inny dokument stwierdzający śmierć lub jej przyczynę. W przypadku nieokreślenia przyczyny śmierci do wniosku należy dołączyć odpowiednią dokumentację, która wyklucza zgon na skutek choroby zakaźnej.

W przypadku śmieci spowodowanej taką chorobą obowiązują pewne ograniczenia, co do możliwości pogrzebu w Polsce. W odniesieniu do ściśle określonych chorób starosta (burmistrz lub prezydent) może wyrazić decyzję na sprowadzenie ciała zmarłego dopiero po upływie dwóch lat.

Dodatkowo sprowadzenie ciała musi odbywać się w odpowiednich warunkach. Zakład pogrzebowy zajmujący się transportem musi zaświadczyć, że zwłoki zostaną włożone do metalowej trumny, zawierającej na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości 5 cm, a trumna zostanie dokładnie zalutowana i włożona do drewnianej skrzyni w taki sposób, aby nie mogła się w niej poruszać.

Wyspecjalizowana firma

Sprowadzenie zwłok najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie pogrzebowej. Na terenie UE w wielu krajach działają polskie zakłady, które pomogą przebrnąć przez wszystkie formalności. Udzielą wsparcia zwłaszcza w celu uzyskania wymaganych dokumentów w zagranicznych urzędach, co w obliczu całości sytuacji jest pomocą znaczną.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Artelis

 

Fot: artelis.pl

4 0 7 07 stycznia, 2016 News, Prawo 7 stycznia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.