Spadek cen działek budowlanych w Polsce

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Spadek cen działek budowlanych w Polsce
Posted by

Spadek cen działek budowlanych w Polsce

Coraz tańsze działki budowlane. Dobry czas na budowę domu?

Nowy rok może przynieść spadki cen działek budowlanych. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy wystąpiły nawet kilkunastoprocentowe obniżki stawek za tereny pod budowę domu. Jeśli ta tendencja się utrzyma, 2015 rok będzie jeszcze korzystniejszy dla Polaków, którzy chcą wybudować własny dom.

Malejące ceny działek są najbardziej widoczne na terenach położonych w granicach miast wojewódzkich. W niektórych z nich średnia cena 1 mkw. spadła nawet o 16 proc. – wynika ze styczniowej analizy Bankier.pl.

Spośród dużych miast, na zamknięcie 2014 roku największymi obniżkami cieszyli się kupujący działki w Szczecinie (16 proc.). Średnie stawki ofertowe terenów o powierzchni ok. 1000 mkw. spadły tam nawet o 50.000 zł. Szczecinianie, którzy chcieliby wybudować dom w podmiejskich gminach, również nie mogą narzekać – w ciągu ostatniego roku cena 1 mkw. skurczyła się o 13 proc.

– Planującym budowę domu nadal bardziej opłaca się kupno gruntu w podmiejskich gminach, gdzie ceny mogą być o wiele niższe Jednak w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy właściciele gruntów niechętnie decydowali się tam na obniżanie cen. Największe spadki odnotowano w warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (13 proc.) oraz opolskim (9 proc.). Zważywszy jednak na niską cenę bazową, wspomniane zmiany w ujęciu nominalnym nie są znaczące (do 10 zł/mkw.) – komentuje Mateusz Gawin, ekspert Bankier.pl.

Wyższy wkład własny przeszkodą w budowie

Choć kierunek zmian jest korzystny na rzecz nabywców planujących budowę domu, szyki mogą im pokrzyżować nowe ograniczenia kredytowe narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obowiązujące od 1 stycznia 2015 roku wymóg 10-procentowego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym części osób skutecznie utrudni realizację marzeń o wybudowaniu rodzinnego domu.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Coraz-nizsze-ceny-dzialek-pod-budowe-domu-7230621.html

Analizy Bankier.pl
Źródło: materiały pochodzą ze strony : infowire.pl
fot: freeimages.com

1 0 1098 12 stycznia, 2015 News, Prawo Styczeń 12, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.