Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Spotkanie dydaktyczne języka polskiego w Norwegii
Posted by

Spotkanie dydaktyczne języka polskiego w Norwegii

Spotkanie dydaktyczne we Fredrikstad już 10.12.2016

Zapraszamy na kolejne spotkanie dydaktyczne języka polskiego w polskiej szkole we Fredrikstad. Tradycyjnie zaczynamy 9:30. Prosimy o punktualne przybycie.

Dzieci realizują planowy dzień dydaktyczny i uczestniczą w warsztatach świątecznych wykonując tradycyjną polską kartkę świąteczną.

Warsztaty świąteczne zaczynają się o godz. 12:15,  których kluczowym tematem jest  –Kartka świąteczna– .

Odwiedzi nas pani Klaudia, uzdolniona plastyczka, której prace ręczne są pasją, hobby i wyzwaniem. Jej specjalnością jest wykonywanie pięknych kart, które będzie można również zakupić za symboliczną opłatą.

Klaudia będzie służyła doświadczeniem i pomocą naszym dzieciom w wykonaniu własnych świątecznych kartek dla Babci czy Dziadka w Polsce.

Zapraszamy również rodziców do wzięcia udziału w warsztatach.

Ciekawostki z  historii kartki świątecznej

Idea kartek świątecznych narodziła się w XX wieku dzięki masowemu rozwojowi poligrafii. W Polsce zwykle są wysyłane z okazji Bożego Narodzenia i wspomina się o pierwszej kartce świątecznej z końcem XiX wieku. Pierwszą kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia już w 1842 r. miał wysłać szesnastoletni londyński artysta.

Pierwsze kartki nie miały ilustracji, jedynie treść życzeń. Z czasem pojawiały się kiczowate obrazki i mało atrakcyjne, na których obowiązkowo musiał być motyw aniołka ze złotymi włosami i workiem prezentów. Dopiero nieco później zastąpiono je Mikołajem z białą brodą ubranym bardzo różnie. Dzisiaj owe kiczowate motywy, stanowią klasę samą dla siebie pomiędzy kolekcjonującymi pocztówki, nabierając zupełnie innych walorów opowiadają i dokumentują historię naszych gustów i kultury popularnej.

Karty bożonarodzeniowe pozwalają odkryć na nowo wartości i symbole, które odnoszą się do historii chrześcijaństwa, do obrzędów ludowych i tradycji. Pojawiają się oczywiście motywy choinki i kolorowych bombek, ale przede wszystkim narodzonego Chrystusa i świętej Rodziny.

 

Z poważaniem
Zarząd Szkoły

 

Źródło: Polska Społeczna Szkoła Sobotnia im. Janusza Korczaka we Fredrikstad (szkolapolska.com.pl)
Fot: własność redakcji

2 0 359 05 grudnia, 2016 Kultura i sztuka, News, Norwegia - kalendarium, Norwegia - news Grudzień 5, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.