Studia za granicą na koszt państwa

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Studia za granicą na koszt państwa
Posted by

Studia za granicą na koszt państwa

Kolarska-Bobińska: kilkuset studentów może studiować za granicą na koszt państwa

 

Nawet kilkuset najlepszych studentów może skorzystać z rządowego programu finansowania studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach – poinformowała PAP minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Gdy student zdecyduje, że zostaje za granicą, będzie zobowiązany do zwrotu kosztów.
Pomysł finansowania zagranicznych studiów dla najlepszych studentów od 2016 r. przedstawiła w środę premier Ewa Kopacz w expose. Będzie jednak warunek: „każdy z tych młodych ludzi będzie musiał co najmniej pięć lat po powrocie ze studiów przepracować w naszym kraju” – zaznaczyła.

Na razie nie zdecydowano, czy zagraniczny wyjazd obejmie całe studia czy tylko dwa ostatnie lata. „Rozmawiamy o tym. Skłaniam się ku idei, żeby na zagraniczne stypendium wysyłać na IV i V rok – czyli osoby, które mają za sobą trzy lata studiów w Polsce” – powiedziała PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Jako źródło finansowania prawdopodobnie posłuży specjalna linia kredytowa – zapowiedziała minister. „Po powrocie i przepracowaniu pięciu lat w Polsce kredyt ten będzie umarzany. Jeśli jednak absolwent, zamiast wracać do kraju, zdecyduje się podjąć pracę za granicą, sprawa jest prosta – musi spłacić kredyt” – zaznaczyła.

System ten ma pomóc w umiędzynarodowieniu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. „Mamy programy zwiększające skalę przyjazdów do Polski zagranicznych studentów i wykładowców. Ale to nie może być ruch w jednym kierunku. Chcieliśmy dać szansę najzdolniejszym, najambitniejszym studentom, którzy chcieliby wyjechać za granicę, a często ich na to nie stać. Ale też zachęćmy ich do powrotu, abyśmy mogli wykorzystać ich wiedzę, zdolności i umiejętności” – dodała Kolarska-Bobińska.

Minister zastrzegła, że nad szczegółami programu resort dopiero pracuje; na razie znane są główne założenia.

Jej zdaniem taki system pomoże przeciwdziałać zjawisku drenażu mózgów. „Mam też nadzieję, że ci, którzy wyjadą i wrócą, będą przykładem dla innych studentów, że duża część osób, która wróci z zagranicznych studiów, powróci do macierzystych uczelni i będzie tam wykładać. To będzie szansa również dla uczelni” – podkreśliła szefowa resortu nauki.

W swoim środowym expose Ewa Kopacz odniosła się też to kwestii praktyk studenckich, zapowiadając program stażów dla studentów w urzędach administracji publicznej. Obowiązek prowadzenia trzymiesięcznych praktyk na studiach o profilu praktycznym wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie 1 października. Wcześniej uczelnie nie miały obowiązku przeprowadzania tak długich praktyk.

„Zależy nam, żeby studenci kończący uczelnię mieli już pewien zasób praktycznych, zawodowych doświadczeń” – zaznaczyła w rozmowie z PAP minister nauki. Jak podkreśliła, to, co znalazło się w expose, wpisuje się w duży ministerialny program „Studiujesz? – praktykuj”, który niebawem wystartuje.

„Projekt praktyk zmusi administrację państwową do wygospodarowania dla studentów różnych możliwości, do uczenia ich i pokazywania jak ta administracja funkcjonuje, że jest miejscem realizowania wielu ciekawych tematów. To będzie też próba odczarowywania administracji państwowej, przekonanie młodych ludzi, że służba publiczna to coś ważnego i ciekawego” – powiedziała Lena Kolarska-Bobińska.

Premier Kopacz zapowiedziała również stopniowy wzrost wydatków na badania i rozwój do poziomu 2 proc. PKB do roku 2020. Wymóg zwiększenia wydatków na badania i rozwój nakłada na Polskę UE. Nasz kraj od lat należy do państw Unii o najniższych wydatkach na ten sektor.

„Już wcześniej Polska zadeklarowała wobec Unii Europejskiej, że będzie wydawać na naukę 1,7 proc. PKB do roku 2020 r. i 2 proc. do 2023. Rząd chce jednak szybciej zrealizować swoje obietnice” – powiedziała minister nauki. Zaznaczyła, że w skład tych 2 proc. PKB wchodzi część pieniędzy publicznych, a część – ze środków prywatnych i innych źródeł. W jej ocenie „ten cel jest do zrealizowania, jeśli połączymy siły z różnych źródeł”.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce / www.naukawpolsce.pap.pl

fot:  freeimages.com

2 0 39 03 października, 2014 News, Polityka 3 października, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.