Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
W Finlandii odbyły się obchody Dnia Pamięci Holocaustu
Posted by

W Finlandii odbyły się obchody Dnia Pamięci Holocaustu

Obchody Dnia Pamięci Holocaustu

26 stycznia w Finlandii odbyły się tradycyjne obchody Dnia Pamięci Holocaustu organizowane przez Fińskie Stowarzyszenie Pamięci o Holocauście we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Finlandii.

Centralnym punktem uroczystości w starym parlamencie Finlandii było przemówienie Premiera Finlandii Juhy Sipili. W przemówieniu Premier nawiązał do swojej niedawnej podróży do Polski na otwarcie wystawy fińskiego designu i architektury w ramach obchodów 100. rocznicy uzyskania Niepodległości przez Finlandię. Otwarcie wystawy odbyło się w muzeum POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, powstałego w miejscu byłego getta warszawskiego i stanowiącego miejsce ochrony i przywrócenia pamięci historii Żydów polskich.

Premier Finlandii odnotował w swoim przemówieniu spotkanie z panem Marianem Turskim wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce oraz Przewodniczącym Rady Muzeum POLIN. M. Turski przebywał z wizytą w Finlandii, gdzie na zaproszenie Fińsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Eduskunty uczestniczył w dniach 19-20 maja ubiegłego roku w konferencji „Historycy bez granic” organizowanej przez znanego fińskiego polityka oraz byłego dwukrotnego Ministra Spraw Zagranicznych Finlandii pana Erkkiego Tuomioję oraz miał spotkanie w rezydencji ambasadora RP. 90-letni dziś już pan M. Turski jest byłym więzieniem obozu Auschwitz-Birkenau, który całe swoje życie poświęcił walce o pamięć o Holocauście. Idea ostatnich ponad 20 lat, kiedy narodził się i następnie był realizowany pomysł budowy dużej placówki muzealnej poświęconej historii polskich Żydów, została ostatecznie zrealizowana dwa lata temu, kiedy wystawa główna Muzeum POLIN została uroczyście otwarta. Marian Turski oprowadzając pana Premiera po wystawie Muzeum Historii Żydów Polskich, przybliżył tysiącletnią historię Żydów polskich ukazującą kolejne etapy w historii: przez pierwsze ich osadnictwo w Polsce, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady, aż do współczesności, zaznaczył, że taka forma hołdu pamięci przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i świata.

Osobiste wspomnienia Mariana Turskiego przybliżyły historię wygranego architektonicznego konkursu przez fińskiego architekta pana Rainera Mahlamäkiego, który swoim niezwykłym projektem przyciąga uwagę każdego odwiedzającego Muzeum, a szczególnie Fina wyruszającego do Polski, dając tym samym możliwość zapoznania się z historią Polski.

Premier zaznaczył niezwykłą radość życia i energię, którą emanuje M. Turski, osoba, która z pierwszej ręki doświadczyła tyle okrucieństwa okresu Holocaustu. Premier odnotował jak wiele znaczy pojednanie i przebaczenie, jak ważne jest zawrzeć pokój, zawrzeć pokój ze sobą. Taka szlachetna i pełna optymizmu postawa wysoce szanowanej osoby prowadzi do wniosku o konieczność prowadzenia spokojnego dialogu i zrozumienia pomiędzy stronami, a szczególnie w narastającej agresji dnia dzisiejszego. „Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Zbyt wielu ludzi w naszym społeczeństwie dzisiaj nie rozróżnia opinie od faktów. Stoimy przed zasadniczym wyzwaniem, jak bronić fundamentów naszego systemu demokratycznego. Prowokacja nie powinno prowokować do odpowiedzi. To co nas różni powinno prowadzić do dialogu i szacunku zrozumienia argumentów drugiej strony.”

Oprócz Premiera Finlandii przemówili prezes Fińskiego Stowarzyszenia Pamięci o Holocauście, przewodniczący społeczności żydowskiej i romskiej w Helsinkach, pani Cecilie Felicia Stockholm Banke z Danish Institute for International Studies oraz ambasadorowie Danii, Austrii, Niemiec oraz Izraela.

Wśród licznie zgromadzonych gości byli wysocy przedstawiciele fińskiej klasy politycznej oraz świata kultury i nauki, ambasadorowie, reprezentanci społeczności żydowskiej i romskiej oraz goście z zagranicy.

 

Źródło: Ambasada RP w Helsinkach (helsinki.msz.gov.pl)
Fot: helsinki.msz.gov.pl

1 0 664 30 stycznia, 2017 Finlandia - news, Kultura i sztuka, News, Wydarzenia 30 stycznia, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.