Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Pierwsi polscy pracownicy w Danii
Posted by

Pierwsi polscy pracownicy w Danii

Na Jutlandii śladami pierwszych polskich pracowników sezonowych

Wizyta w kościele Św. Michała w Pindstrup oraz spotkanie z Polonią w Aarhus złożyły się na wizyte Ambasador RP w Środkowej Jutlandii.

Kościół pod wezwaniem św. Michała w Pindstrup był jednym z celów niedzielnej wizyty ambasador Henryki Mościckiej – Dendys na Jutlandii, która na zaproszenie o. Herberta Krawczyka, SJ, spotkała się z grupą Polaków podejmujących wysiłki na rzecz remontu tego wyjątkowego dla pamięci o polskiej obecności w Danii miejsca. Wraz z konsul Dobrosławą Siemianowską pani ambasador spotkała się także z Polonią i Polakami mieszkającymi w Aarhus oraz w całym regionie Środkowej Jutlandii.

Budowę kościoła pod wezwaniem św. Michała rozpoczęli w Pindstrup polscy robotnicy sezonowi pracujący przy eksploatacji torfowisk w latach 20-tych XX w. Zgromadzone przez polskich pracowników środki w wysokości 7.000 DKK, posłużyły w 1929 r. jako kapitał początkowy, zaś ówczesny właściciel majątku ziemskiego, na terenie którego leżało Pindstrup, pan La Cour uzupełnił budżet projektu dostarczając drewno do budowy świątyni. Kościół konsekrowano w wielkanocny poniedziałek, 21 kwietnia 1930 r. Fundacja rodziny La Cour także dziś wspiera przygotowywane prace remontowe. Kościół w Pindstrup, jako kolebka polskiej emigracji, jest miejscem corocznych pielgrzymek kilku pokoleń Polaków, zamieszkujących w Danii.

Spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającym w Środkowej Jutlandii odbyło się w Aarhus w sali parafialnej kościoła Najświętszej Marii Panny, gdzie funkcję proboszcza pełni o. Herbert Krawczyk, od 1973 r. opiekujący się Polakami przybywającymi do Danii. Dyskutowano m.in. o najważniejszych wyzwaniach, przed którymi staje polska społeczność w regionie Jutlandii, w tym o nauczaniu języka polskiego. Amb. H. Mościcka – Dendys otwierając spotkanie zachęcała Polonię do organizowania się, podkreślając, że „wszelkie projekty o charakterze kulturalnym czy dot. nauczania języka, możecie Państwo skuteczniej realizować i pozyskiwać dla nich finansowanie, jeśli działacie wspólnie. Współpracując, jesteśmy też bardziej widoczni dla naszych duńskich gospodarzy i łatwiej jest nam opowiadać im o współczesnej Polsce”. Spotkanie było też okazją do dyskusji o kwestiach konsularnych – pani konsul D. Siemianowska wyjaśniła zasady funkcjonowania konsulów w Danii oraz sposoby załatwiania najważniejszych dla Polaków, mieszkających za granicą, spraw w urzędzie konsularnym w Kopenhadze.

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: Wizyta w Pindstrup i Aarhus – Ambasada RP (kopenhaga.msz.gov.pl)

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.