Podwójne opodatkowanie w Polsce

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Podwójne opodatkowanie w Polsce
Posted by

Podwójne opodatkowanie w Polsce

Podwójne opodatkowanie

 

Podwójne opodatkowanie jest niekorzystnym zjawiskiem związanym z koniecznością dwukrotnego płacenia podatku za ten sam przedmiot opodatkowania, czyli np. dochód lub majątek. Podwójne opodatkowanie wiąże się najczęściej z podatkiem dochodowym i majątkowym.

W przypadku cudzoziemców osiągających dochód w innym kraju, niż kraj ich obywatelstwa oznacza ono obłożenie podatkiem tego samego dochodu przez urząd skarbowy w dwóch różnych krajach. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w przypadku osób, które opuściły swój ojczysty kraj np. Ukrainę, pracują w Polsce, ale jako obywatele ukraińscy wciąż mają obowiązek płacić podatek na Ukrainie, i jednocześnie za granicą, w kraju uzyskiwania dochodów (np. w Polsce, jeśli mieszkają tam dłużej niż 183 dni).

Aby uniknąć konfliktu dwukrotnych roszczeń do tych samych dochodów i konfliktu między urzędami skarbowymi różnych krajów, podpisywane są przez kraje (przeważnie dwustronne, rzadko wielostronne) umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Polska jest stroną wielu umów z innymi państwami dotyczącymi unikania podwójnego opodatkowania. Polska podpisała takie umowy m.in. z Albanią, Armenią, Chinami, Gruzją, Rosją, Wietnamem.

Co jest potrzebne do rozliczenia?

Aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym potrzebny jest numer PESEL

Obowiązek posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) dotyczy m.in.:

osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą;
osób prawnych;
zarejestrowanych podatników VAT i płatników składek ubezpieczeniowych.

Osoby niespełniające tych wymogów oraz innych warunków wymienionych w ustawie, zostały zwolnione z konieczności posiadania NIP.

Jak otrzymać NIP?

Aby otrzymać numer NIP należy wypełnić druk NIP-3. Jest on dostępny w każdym urzędzie skarbowym.

Wypełniony dokument można wysłać listem poleconym, bądź też osobiście udać się do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę firmy i złożyć dokument w odpowiednim okienku (informację, gdzie konkretnie się udać można uzyskać w urzędzie przy wejściu).

Zakładając firmę, numer osobisty NIP staje się jednocześnie numerem powstałej firmy.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony migrant.info.pl
Fot: freeimages.com

2 0 923 10 marca, 2015 News, Prawo Marzec 10, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.