Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

No related posts were found

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Zatonięcie polskiego statku Wigry u wybrzeży Islandii – wystawa
Posted by

Zatonięcie polskiego statku Wigry u wybrzeży Islandii – wystawa

W najbliższą sobotę zapraszamy do Muzeum Morskiego w Reykjaviku na otwarcie wystawy upamiętniającej tragiczne zatonięcie polskiego statku „Wigry” u wybrzeży Islandii w styczniu 1942 r.

15 stycznia 1942 roku w sztormie stulecia zatonął u wybrzeży Islandii polski statek handlowy SS „Wigry” z międzynarodową załogą. Rozbitkowie przetrwali w nieludzkich warunkach noc w szalupie. Po jej wywróceniu, kilku najsilniejszym udało się uczepić jej kilu. Życie straciło 25 marynarzy, przeżyło dwóch: Islandczyk, Bragi Kristjánsson i Polak, Ludwik Smolski. Rankiem Bragi Kristjánsson dotarł do farmy Kristjána Kristjánssona. Sprowadził pomoc, ratując tym samym życie Polaka.

Otwarcie wystawy„Pamięć o nich nie zaginie”, upamiętniającej to wydarzenie, odbędzie się w dniu 16.01.2016 r. (sobota) o godz. 16:00 w Muzeum Morskim w Reykjaviku (Grandagardur 8).

Kustoszem wystawy jest Witold Bogdański.

Wystawę przygotowały Stowarzyszenie Polonii Islandzkiej (SPI) i Iceland News Polska, przy wsparciu Ambasady RP w Reykjaviku i współpracy Muzeum Miejskiego w Reykjaviku.

Z kolei o godzinie 18:00 na cmentarzu Fossvogur odbędzie się tradycyjne zapalenie zniczy na mogile marynarzy „Wigier”.

Zapraszamy!

Źródło: Ambasada RP w Reykjaviku (reykjavik.msz.gov.pl)
Fot: reykjavik.msz.gov.pl, SS „Wigry” Witold Bogdański

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSkandynawia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.